W 2005 roku firma Graf von Faber-Castell prezentując nowe Pióro Roku 2005, kompletnie zaskoczyła swoich miłośników wyborem materiału, z którego zostało stworzone.
Z myślą o miłośnikach piękna i elegancji , zaprojektowano wyjątkowe, bo wykonane przy użyciu specjalnych technik i wyselekcjonowanych materiałów, z których najbardziej zaskoczyła skóra płaszczki.
„Galuchat” nazwa skóry płaszczki wywodzi się od nazwiska francuskiego garbarza, Jeana Claude Galuchata, który jako pierwszy odkrył niezwykłe właściwości tej skóry.
Szczególnie upodobany w epoce Art Deco miękki, delikatny i gładki w dotyku Galuchat, dzięki swoim ognio i wodoodpornym właściwościom oraz wysokiej elastyczności uchodzi za jedną z najbardziej wytrzymałych skór na świecie. Nim jednak to wyjątkowe piękno z głębi Oceanu Azjatyckiego uwieńczy korpus wiecznego pióra musi przejść skomplikowany, liczący 30 etapów proces obróbki.
Rozpoczyna go faza szczegółowej selekcji materiału poddawanego następnie drobiazgowemu czyszczeniu, kilku etapom polerowania, by w ostateczności w obróbce końcowej nadać skórze pożądany wygląd.
Fakt, że skóra płaszczki pokryta jest niepowtarzalnym wzorem perłowej mozaiki wyjątkowych kolorów od antracytowej szarości, oliwkowej zieleni po odcień kości słoniowej sprawia , że każde pióro ma swój wyjątkowy niepowtarzalny odcień. Wyjątkowości nadaje również pokryty platyną tłoczek będący sercem pióra jak i osłaniająca stalówkę skuwka.
Dodatkowo umieszczone w tłoczku okienko umożliwia kontrolę ilości atramentu w zbiorniku.
Pióro Roku 2005 posiada 18 karatową stalówkę, która oprócz walorów wizualnych zapewnia przede wszystkim wielki komfort pisania.
Każde pióro opatrzone zostało indywidualnym numerem wraz z ekskluzywną książeczką.
Certyfikat autentyczności tym razem opatrzony został podpisem Hrabiego Faber-Castell.